Łamiesz przepisy? Możesz zapłacić więcej za OC

Czy czeka nas rewolucja w ustalaniu kosztów obowiązkowej polisy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych? Trwają prace nad przepisami uzależniającymi wysokość składki OC od otrzymanych przez kierowcę mandatów i punktów karnych.

Do tej pory na koszt składki oprócz parametrów technicznych i przeznaczenia pojazdu wpływały również dane posiadacza oraz jego historia szkodowa. Po zmianie, ma się liczyć także historia wykroczeń drogowych, jakie kierowca popełnił w czasie obowiązywania polisy OC, a co za tym idzie liczba punktów karnych jakie ma na koncie. Zasada jest prosta – im więcej wykroczeń oraz im poważniejsza jest zagrożenie spowodowane naruszeniem określonego przepisu – tym wyższa składka.

Debata w toku

Kształt projektu nowych przepisów nie został jeszcze ustalony. Trwają dyskusje czy na wysokość składki powinny wpływać wszystkie punkty karne czy jedynie te, które nakładane za wykroczenia bezpośrednio zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego. Dyskutuje się również o tym czy wprowadzona zmiana przełożyłaby się na poprawę bezpieczeństwa na drogach w Polsce. O tym, jak ważne to zagadnienie świadczy fakt, że zgodnie z raportem Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu jedynie w Bułgarii i Rumunii ginie więcej osób w wypadkach drogowych niż na polskich drogach. „A jaka jest Wasza opinia na temat tych zmian?

Autor: Hubert Kulas, Specjalista ds. Likwidacji szkód i infolinii prawnej w ramach usługi Drive Care w Grupie DBK

Czytaj więcej o Ubezpieczeniach >>

Przejdź do paska narzędzi