20_lecie_DBK_LOGOOlsztyn, 1996 r. – miejsce, w którym cała historia ma swój początek. W tym czasie powstaje spółka DBK, która chwilę później otrzymuje pierwszą autoryzację marki DAF w Polsce. Dziś Grupa DBK obchodzi wyjątkowy jubileusz – już od przeszło 20 lat firma dostarcza produkty oraz usługi dla branży transportowej.

Nazwa DBK pochodzi od pierwszych imion założycieli – Dariusza Wójtowicza, Bogdana Seredy oraz Karola Woźniaka. Początkowo działalność firmy opierała się jedynie na usługach w niewielkim warsztacie oraz sprzedaży części zamiennych i olejów, a z czasem również na sprzedaży używanych pojazdów ciężarowych. Firma stawiała pierwsze kroki w branży, sprzedając 41 pojazdów w 1997. Pierwszy, dziś już historyczny, pojazd został przekazany dla PKS Mrągowo 22 maja 1997 roku.

1996 to był przełomowy rok dla DBK – nie tylko ze względu na początek rozwoju biznesu, ale dwa wydarzenia, które całkowicie zmieniły bieg historii i ukierunkowały przyszłe działania firmy. Było to przystąpienie do holenderskiej Grupy Lengo, poważnego gracza na europejskim rynku motoryzacyjnym oraz otrzymanie autoryzacji marki DAF.

W ciągu kolejnych lat firma dynamicznie się rozwijała. Początkowo funkcjonowały dwa oddziały – Olsztyn oraz Białystok. W 1998 roku powstał pierwszy obiekt z prawdziwego zdarzenia – serwis przy ul. Lubelskiej w Olsztynie. Firma otwierała kolejne oddziały – Gdańsk, Toruń, Szczecin i Koszalin. Do serwisów przyjeżdżała coraz większa liczba pojazdów, rósł popyt na nowe samochody ciężarowe i usługi. Potrzeby rynku oraz wizja, która pewnego dnia została jasno nakreślona przez Prezesa spółki, Ireneusza Sobieskiego, dała początek nowej filozofii Total Care. Myśl, według której każdy klient z sektora TSL powinien być obsłużony w maksymalnie kompleksowy sposób w jednym miejscu.

Od tej chwili Grupa DBK rozpoczęła intensywny rozwój wizji poprzez przejęcia oraz tworzenie kolejnych spółek, które miały oferować określone produkty i usługi. Stopniowo rozwijało się centrum pojazdów używanych pod szyldem DBK Trucks, które z czasem otrzymało nazwę Bene Trucks. Przełomowymi latami były 2004-2008. Wówczas jedna ze spółek Grupy, Eurotrailer, rozpoczęła sprzedaż marki KOGEL w północno-wschodniej Polsce, spółka CTC otrzymała autoryzację IVECO oraz powstał polski odpowiednik Beneparts BVBA, wiodącego dystrybutora części. W kolejnych latach rozwinął się pion finansowy Grupy – w wyniku fuzji udziałów kapitałowych DBK oraz HAMA Group GmbH powstała HAMA Polska, odpowiedź na zapotrzebowanie polskich przewoźników na wynajem pojazdów. Chwilę później pojawia się kolejna usługa – sprzedaż ubezpieczeń realizowana przez spółkę Polassur. W późniejszych latach Grupa poszerzyła zasięg autoryzacji marki DAF, przejmując oddziały spółki WTC w południowej części Polski. Do 2011 r. Grupa posiadała trzy autoryzacje – DAF, IVECO oraz KOGEL. Wraz z przejęciem jednego z największych serwisów w Europie, Remo-Car, firma wzbogaciła się o kolejną autoryzację – MAN. Intensywny okres przejęć oraz włączania do Grupy nowych podmiotów spowodował zapotrzebowanie na centrum usług wspólnych (m.in. księgowość, audyt, IT), co tym samym stanowiło początek działalności spółki Nord Inwest.

Pierwszy logotyp Grupy DBK powstał w 2008 roku na podstawie projektu wyłonionego w konkursie pracowniczym. Towarzyszył komunikacji do 2014 roku – do momentu przeprowadzenia rebrandingu marki. W rezultacie w całej Grupie wprowadzono nową, jednolitą identyfikację wizualną, a dotychczasowa wizja przeobraziła się w jasno określoną strategię rozwoju. Od tej pory zaczęły funkcjonować piony biznesowe – DBK Truck Center (sieć sprzedażowo-serwisowa), DBK Parts (sprzedaż części), DBK Financial Services (usługi finansowe) oraz DBK Used (sprzedaż pojazdów używanych).

Dziś Grupa DBK to 15 oddziałów i blisko 900 zatrudnionych pracowników w całej Polsce. Firma nie ustaje w rozwoju, wciąż poszerzając portfolio produktów i usług. Jednym z ostatnich kamieni milowych w historii Grupy było nawiązanie współpracy z międzynarodowym koncernem CIMC, właścicielem marki LAG. W ramach kooperacji Grupa DBK od początku roku posiada w sprzedaży wysokiej klasy cysterny i naczepy belgijskiej marki.

„20 lat dla branży transportowej” stanowi dla mnie coś więcej niż tylko chwytliwe hasło. Od 1996 r. konsekwentnie realizujemy naszą wizję Total Care dla klienta TSL, dostarczając mu produkty i usługi niezbędne do prowadzenia biznesu. Uważnie przyglądamy się trendom i zmianom na polskim rynku, które jednocześnie napędzają nasz rozwój. Wszystko po to, aby hasło „cokolwiek przewozisz, dokądkolwiek zmierzasz, po prostu jedź, my zajmiemy się resztą” było zawsze i wszędzie zgodne z prawdą – mówi Właściciel i CEO Grupy DBK, Ireneusz Sobieski.

Olsztyn_old
DBK_6939

Przejdź do paska narzędzi