Na drogach w Polsce co roku dochodzi do ogromnej liczby wypadków. Spora część z nich kończy się tragicznie. Pomimo, iż głównym powodem zdarzeń drogowych jest jazda pod wpływem alkoholu oraz zbytnia brawura kierowców, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami znajduje się w czołówce niechlubnego rankingu przyczyn wypadków.

W samym tylko 2018 roku doszło do prawie 4 tys. wypadków spowodowanych uderzeniem w tył innego pojazdu, zginęło w nich 207 osób, a blisko 5,2 tys. zostało rannych. Niestety w naszym prawie wciąż nie ma precyzyjnie uregulowanej definicji „bezpieczna odległość” dlatego też wielu kierowców zapomina jak ważne podczas jazdy jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy pojazdami

Bardzo łatwo można zredukować liczbę wypadków powstałych z tej przyczyny zachowując zasadę trzech sekund. Polega ona na wypracowaniu odstępu od jadącego przed nami pojazdu w taki sposób, by w miejscu które on właśnie mija, pojawić się co najmniej za trzy sekundy.  Za pomoc mogą nam służyć przydrożne słupki – należy obserwować auto przed nami i policzyć czas jaki nam zajął do dojechania do wyznaczonego słupka. Trzy sekundy jest wystarczającym czasem na reakcję i uruchomienie hamulców – podkreśla Hubert Kulas, Specjalista ds. Likwidacji szkód i infolinii prawnej w ramach usługi Drive Care.

Winę za uderzenie w tył poprzedzającego pojazdu w większości przypadków ponosi kierowca jadący z tyłu. Poszkodowany w tej sytuacji może likwidować szkodę z OC sprawcy. Natomiast sprawca nieposiadający polisy Autocasco będzie niestety zmuszony do naprawy pojazdu ze środków własnych oraz pokrycie mandatu karnego od 200 zł za spowodowanie kolizji plus ewentualne kary za pozostałe wykroczenia.

W ramach usługi Drive Care, Grupa DBK chce dbać nie tylko o bezpieczeństwo na drodze, propagowanie dobrych praktyk oraz zapewnienie opieki powypadkowej. Chcemy zapewnić również stały dostęp do wiedzy i zmian w prawie ubezpieczeniowym oraz praktykach likwidacyjnych, które podniosą świadomość naszych klientów w prawach, jakie im przysługują po kolizji/wypadku w ramach likwidacji szkód. Dlatego nasi pracownicy, każdą nowinkę i zmianę w praktykach lub prawie będą starali się przybliżać naszym klientom, za pomocą tematycznych artykułów oraz pod numerem naszej infolinii 696 222 333– mówi Katarzyna Kopańska, Wiceprezes firmy POL-ASSUR, odpowiedzialna za wdrożenie i rozwój Drive Care w Grupie DBK.

Więcej informacji o zaletach usługi Drive Care można znaleźć na stronie: https://www.drivecare.pl/.


Czytaj więcej na stronach:

Ile wynosi bezpieczny odstęp? Jak nie wjechać w tył innego pojazdu?

Jazda na zderzaku wreszcie będzie nie tylko głupotą, ale i wykroczeniem. Brak apteczki również

Zasada trzech sekund. Poznaj ją, zanim ruszysz w trasę

Zasada trzech sekund

Jazda na zderzaku zbiera w Polsce krwawe żniwo. Stąd apel GDDKiA: Stosujcie zasadę trzech sekund

Przejdź do paska narzędzi